top of page

  MÜZİK YOLCULARI

   AİLE VE ÇOCUK İÇİN  MÜZİK EĞİTİM PROGRAMI

 

     Müzik yolcuları müzik eğitim programı 3-6  yaş arası çocuklar için Yaprak Sandalcı tarafından oluşturulmuş, özel masal dahilinde ilerleyen, katılımcıların güzel şarkı söylemesi ve enstrüman eğitimi için gerekli solfej ve teori alt yapısının oluşturulması için yapılan, yaratıcı drama destekli bir müzik eğitim programıdır.

     Derslere  anne ya da baba ile birlikte katılan çocuklar, ebeveynleri birlikte hem güzel zaman geçirip hem de birlikte yeni bir şey öğrenmenin keyfini çıkarmaktadırlar. Aileleri ile birlikte geçirecekleri eğlenceli çalışmalarla müzik ile ilgili terimleri de öğreneceklerdir.

     Porte Şatosu masalında karaların müzisyeni Sol, denizlerin müzisyeni Mi ve havaların müzisyeni Si, solfej eğitimini alışılmış ders atmosferinden kurtararak çocuğun eğlenceli öykülerle müziği daha kolay algılamasını sağlamaktadır. Çocuklar eğlenirken öğrenmenin keyfini yaşayacaktır.

      Derslere yardımcı olarak 5 tane kitap, 2 tane CD (Masal, Şarkılar ve Çalışmalardan oluşur) bulunmaktadır. Dersler ortalama 24  hafta sürmektedir. Gruplar maksimum 7 kişiden oluşmaktadır. Dersler Atilla Gündoğdu eğitmenliğinde yapılmaktadır.

Erken Yaş Müzik Eğitimi neden gereklidir?

 

Çocuğunuzda, sosyal yetkinliğin artması, müzik kulağının gelişmesi, insan ve müzik sevgisinin aşılanması, geleceğin modern toplumuna, yetişmiş bireyler kazandırmak için gereklidir.

 

Ayrıca, erken yaşta müzik eğitimine başlamanın, çocuğunuzun zeka gelişmine ve hafızasına olumlu katkılar yaptığı da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 

Çocuğum hangi konularda eğitim görür ?
 

- Dinlemeyi Öğrenme

- Sesleri Anlamlandırma

- Müzik ve Hisler

- Müziğin Temel Kavramları

- Hikayelerle Müzik

- Çalgıları Tanıma

- Notaları Tanıma

- Enstrüman ve Bestecilere Yönelik El İşi Aktiviteleri

- Müzikal Oyunlar

Eğitmenler & ders saatleri hakkında
 

Müzik Yolcuları, haftada 1  ders saati olmak üzere, ayda 4 ders saati olarak verilmektedir ve ortalama 24 hafta sürmektedir.

 

Gruplar maksimum 10 kişiden oluşmaktadır. Dersler Atilla Gündoğdu (özgeçmiş için isme tıklayınız) eğitmenliğinde yapılmaktadır.

MÜZİK YOLCULARI YORUMLARI

 

KUDRET SOYTÜRK

 

Çocuklarımız 4-5 yaşlarında doğal olarak okuma bilmiyorlar, oyundan başka birşey düşünmüyorlar ve disiplin sözlüklerinde mevcut değil. Aylar sonra aynı çocuklar notaları, ritimleri,  ölçüleri ustaca okuyup yazabiliyorlar, inanılır gibi değil ama gerçek, bir çok örneğine ben şahidim .Işte bu tam bir dönüşüm ve yolculuk, müzik yolculuğu, müziğe yolculuk. Elbette zannedildiği kadar kolay bir yolculuk değil, bu yolculuğun rehberi derin müzik bilgisine, yürekten bir sevgiye ve yarının bireylerine gerçek bir saygıya sahip olmalı. Sonra bunları sabırla, emekle çocuklarımıza ve bize aktarmalı,  işte bu tam bir yaratıcılık!!

Tüm bunlara sahip olduğun ve bize müzik yolculuğunda rehberlik ettiğin için çok teşekkürler Atilla öğretmenimiz...

 

GÜNSEVİL ÇAKIR BERÇEM

 

Sevgili Atilla Öğretmenimiz,

Güney'in 4 yaşında müzikle tanışıp sevmesi ve devamında piyano eğitimi almaya karar vermesini sağladığın , müzik bilgisi , sevgisi temelini çok sağlam bir şekilde arttırdığın için çok teşekkür ederiz. Çok güzel bir programla sadece oğlumuza müzik öğretmekle kalmadın bizim de dinlediğimiz müzikten daha bir keyif almamızı sağladın. Umarım Güney de ileride senin gibi gönülden severek yaptığı bir iş seçer. Sevgilerimizle. Berçem ailesi

 

FİDEL CAN

 

Atilla Gündoğdu; Devrim Nehir’in hayatında önemli bir başlangıcın simgesidir. Pozitif enerjisi sayesinde yazılardan önce notaları okumayı öğrendik. Müziğin o neşeli karakterlerini tiyatral bir üslupla tanıştırdı bizimle. Do-Domates, Mi-Midye, Sol bir Solucan oldu çıktı karşımıza ama Devrim Nehir en çok La-Lambadan etkilendi sanıyorum. Ona göre o; ışık saçandı ve bütün notalar akort edilebilmek için La’dan ses alırlardı. Bizce Atilla Gündoğdu bir “La” oldu Minik müzisyenlerine. Şimdi öğrendiğimiz tüm o karakterler parmaklarımızın ucunda canlanıyor ve piyano tuşları üzerinde dans ediyorlar. Chaplin’in dediği gibi “Bu hayatı olağanüstü bir mutluluk serüvenine çevirecek olan  güç insanların içinde var”, bu gücü açığa çıkaracak olan sizin gibi güzel sanatçılardır….

 

 

ÖZLEM YALÇINKAYA

 

Programın içeriğinden dolayı bizlerin de derse katılmaları gerekmekte olduğu için dersi ve öğretmenimiz Atilla Beyi gözlemleme şansım oldu. Atilla Bey yaşları çok küçük olan ve uzun süre bir konuya adapte olmayı başaramayan  hatta okuma yazma bile bilmeyen çocuklara bizler için bile kolay olmayan solfeji büyük bir sabırla öğretiyor. Derse olan ilgiyi arttırmak ve sürekli kılabilmek için konuları mimikleri ve Tiyatral yeteneğini kullanarak anlatıyor. Bu kısa sürede çocuklarımın benim tahminimden bile çok şeyi öğrenip bize gösterdiklerini düşünüyorum.

Umarım Atilla Bey ile başlayan müzik yolculukları bir ömür boyu sürer

Teşekkürler

Özlem Yalçınkaya

Maya ve Can Yalçınkaya'nın annesi

bottom of page