top of page

Atilla Gündoğdu

 

1983 yılında İstanbul'da doğdu. İlk ve orta öğreniminin ardından, lise yıllarda müzikle ilgilenmeye başladı. 2003-2004 yılları arasında Özel Akademi İstanbul Müzik Okulunda şan, solfej, teori, piyano dersleri aldı ve aynı dönemde çeşitli organizasyonlarda konserler verdi.

 

2005 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Opera Bölümü seçmelerini kazanarak akademik eğitimine başladı. Altı yıllık üniversite eğitimi boyunca MSGSÜ Devlet Konservatuarı yapımı olan, Yekta Kara'nın Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) sahneye koyduğu Otto Nicolai'in "Windsdor'un Şen Kadınları" adlı operasında rol aldı (2007); yine MSGSÜ yapımı olan, Yekta Kara´nın bu defa Süreyya Operasında sahneye koyduğu G.Puccini´nin “Gianni Schicchi” operasında Betto rolünü seslendirdi (2009). Aynı dönemde üniversite bünyesinde çeşitli konserler verdi.

 

2009 ve 2010 yıllarında “Schubertiade” başlığı altında verdiği solo resitallerin ardından, kendisinin yazdığı "Sessiziz" adlı oyunu Gençmaan ekibiyle birlikte Tiyatro Maan'da sahneye koydu. Aynı yıl Tiyatro Maan´da, senaryosunu Dilruba Saatçi ve Yılmaz Onay'ın yazdığı, Dilruba Saatçi´nin sahneye koyduğu "Üç Kuruşluk Mahalle Dersleri" oyununda rol aldı, Stanley Allan Shermann ile gerçekleştirilen "Commedia dell´arte" atölyesine katıldı ve çeşitli festivallerde gösterilen kısa filmlerde oynadı. Bu sırada opera şarkıcılığı üzerine Kai Wessel ve Amelie Felle ile masterclass çalışmaları yaptı. Yine 2010 yılında Koroporte isimli topluluğa katıldı ve topluluğun “Peer Gynt”, “Ninnari Ninniler” ve “Şehrazat” adlı oyunlarında Devlet Senfoni Orkestrası,İstanbul Klarnet Korosu eşliğinde rol aldı.

 

Üniversiteden mezuniyet öncesinde, son olarak 2011 yılında Yekta Kara´nın sahneye koyduğu “Figaro´nun Düğünü” operasında Figaro rolünü seslendirdi ve aynı yıl MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü Sema Cal Günsoy´un sınıfından başarıyla mezun oldu.

 

Mezuniyetin ardından geçen iki yıl içerisinde Avusturya Konsolosluğu'nda yapılan Hans Peter Kellner´in sahneye koyduğu, orkestra şefi Erdem Çöloğlu´nun yönettiği Camerata Saygun ile Mozart´ın “Bastien und Bastienne” operasında Colas rolünü seslendirdi. Yine aynı dönemde yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli konserler verdi, değişik tiyatro oyunlarında rol aldı.

 

Borusan Filarmoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Tekfen Filarmoni Orkestası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ,MSGSÜ Senfoni Orkestrası, Camerata Saygun, İstanbul Klarinet Korosu gibi orkestralar ve Gürer Aykal, Marcello Rota, Antonello ALLEMANDI, Zbigniew Preisner, Serdar Yalçın ,Naci Özgüç ,Deniz Sever, Erdem Çöloğlu gibi orkestra şefleri ile solo ve koro şarkıcısı olarak çalışmıştır.

Fazıl Say´ın kuruculuğunu ve genel sanat yönetmenliğini üstlendiği Nazım Hikmet Korosu´nun hem operasyon sorumlusu olarak hem de koro şarkıcısı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

bottom of page