top of page

Gitar

 

Kökeni 16. yüzyıla dayanan ve dünyadaki en popüler müzik aletlerinden biri olan gitar, parmakla veya pena ile çalınabilen perdeli ve telli bir enstrümandır. Gitarın; klasik gitar, flamenko gitar, akustik gitar, 12 telli gitar, elektro gitar, bas gitar ve perdesiz gitar olmak üzere farklı çeşitleri de vardır. Diğer enstrümanlarla karşılaştırıldığında kolay taşınabilirliği ve hemen hemen her türden müzik parçasının icrasında kullanılabilirliği bakımından en çok tercih edilen müzik aletidir.. 

 

Gitar ders içeriği

 

Her yaştan öğrencinin ilgi duyduğu gitar derslerini her biri kendi branşında uzman profesyonel eğitim kadromuzla vermekteyiz. Gitar derslerimizi; klasik gitar dersi, akustik gitar dersi, elektro gitar dersi, bas gitar dersi ve flamenko gitar dersi olmak üzere beş branşta yürütmekteyiz. Gitar derslerimiz,  özel ders olarak haftada 1 gün, 1 saat birebir branş dersi; ve haftada 1 gün, 1 saat grup solfej dersi şeklinde toplam 8 saatlik bir program eşliğinde yapılır. Ders saati isteğe bağlı olarak arttırılabilir.

 

İlk ders, gitar eğitimine yeni başlayan öğrencilere gitar enstrümanını tanıtmayla başlar. Bu derste öğrencilerin gitarı her yönüyle tanıması amaçlanır. Derste ayrıca oturuş, gitarı doğru tutuş, sağ el ve sol el pozisyonları gibi konular anlatılır. Sonraki derslerimiz, sağ ve sol el egzersizleri, arpej çalışmaları, nota, armoni ve solfej çalışmalarıyla eş zamanlı olarak devam eder. Öğrencilerimiz belirli bir seviyeye geldiğinde yıl içinde düzenlediğimiz etkinliklerde (konser, dinleti vb.) topluluk önünde öğrendiklerini sergileyebilmektedir.

 

Birlikte çalma dersi

 

Öğrencilerimiz, belirli bir seviyeye geldiğinde haftada 1 gün 1 saat özel stüdyomuzda birlikte çalma dersine katılırlar. Bu dersle amaçlanan, öğrencilerimize sosyal ortam içinde bir arada müzik yapma alışkanlığının kazandırılması ve bir müzik topluluğunda çalma heyecanını yaşatmaktır. Öğrencilerimize, yıl içinde düzenlediğimiz etkinliklerde (konser, dinleti vb.) topluluk önünde öğrendiklerini sergileme fırsatı da sunmaktayız.

 

Gitar çalmak ne kadar sürede öğrenilir?

 

Diğer müzik branşlarında olduğu gibi gitar öğrenimi de disiplinli bir çalışma ve özveri gerektirir. Öğrenci derslerine düzenli devam eder ve kendisine verilen çalışma ve egzersizleri zamanında tamamlarsa kısa sürede ne kadar hızlı yol aldığını görecektir. Ancak unutulmamalıdır ki müzik eğitiminin ve öğrenmenin sonu yoktur.

 

Gitar çalmanın faydaları

 

Yapılan bilimsel araştırmalar, bir enstrüman çalanların çalmayanlara oranla daha az stres yaşadıklarını göstermektedir. Gitar çalmak, vücudunuzun endorfin hormonu salgılamasını sağladığından stresten uzaklaşmanızı ve mutlu olmanızı sağlıyor. Beynin sol lobu ağırlıklı olarak mantıksal, analitik, objektif ve rasyonel düşünürken, sağ lobu ise; sezgisel, bütünsel ve subjektif düşünür. Ağırlıklı olarak beynimizin bir lobunu diğerine göre daha fazla kullanırız. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde enstruman çalanların, beynin hem sağ hem de sol lobunu çalıştırdıkları gözlemlenmiştir.

 

Gitar (klasik gitar, pop gitar, elektro gitar, bas gitar, akustik gitar, flamenko gitar) dersini uygun fiyata nereden ve nasıl alabilirim? Kurs merkezimize Avcılar, Esenyurt, Büyükçekmece ve Beylikdüzü bölgelerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Gitar dersi için kurs merkezimiz Beylikdüzü Metrobüs durağına 5 dakika yürüme mesafesindedir. Size en uygun gitar ders saati ile ders ücreti hakkında bilgi almak için bizi aramanız yeterli.

bottom of page