top of page

Bateri (Davul)

 

Vurmalı çalgılar grubunda yer alan bateri diğer adıyla davul 5 veya daha fazla sayıda vurmalı çalgının bir araya gelmesiyle oluşur. Bunlar arasında; “Bas Davul, Tom, Floor Tom, Trampet ve Zil takımı yer alır. 

 

Bateri ders içeriği

 

Müzisyenlerin en çok tercih ettiği enstrümanlardan biri olan bateriye ilgi ülkemizde de her geçen gün artmaktadır. Her biri profesyonel-sanatçı eğitmen kadromuzla sürdürdüğümüz bateri eğitim programına 5 yaşından itibaren her yaş ve seviyede öğrenciler katılabilmektedir.

 

Bateri derslerimiz uzman eğitmenlerimiz eşliğinde özel ders olarak haftada 1 gün, 1 saat birebir branş dersi; ve haftada 1 gün, 1 saat grup solfej dersi şeklinde yapılır. Ders saati isteğe bağlı olarak artırılabilir.

 

Bateri (davul) dersleri, doğru el ve ayak teknikleri için çalışmalar, stick kontrol çalışmaları, el ve ayak kombinasyon ve koordinasyon çalışmaları, stiller ve tarzlar üzerine çalışmalar (rock, caz, blues, pop ve funk…), nota okuma (senkop) ve solo mantığı çalışmaları, eski ve yeni şarkılar üzerine nota ile çalma alıştırmaları ve repertuar çalışmaları şeklinde yapılır.

 

Birlikte çalma dersi

 

Öğrencilerimiz, bateride belirli bir seviyeye geldiğinde haftada 1 gün 1 saat özel stüdyomuzda birlikte çalma dersine katılırlar. Bu dersle amaçlanan, öğrencilerimize sosyal ortam içinde bir arada müzik yapma alışkanlığının kazandırılması ve bir müzik topluluğunda çalma heyecanını yaşatmaktır. Öğrencilerimize, yıl içinde düzenlediğimiz etkinliklerde (konser, dinleti vb.) topluluk önünde öğrendiklerini sergileme fırsatı da sunmaktayız.

 

Bateri çalmak ne kadar sürede öğrenilir?

 

Her enstrümanı olduğu gibi bateri çalmayı da öğrenebilmek için yetenek ve disiplinli bir çalışma gerekir. Öğrenci derslerine düzenli devam eder ve kendisine verilen çalışma ve egzersizleri zamanında tamamlarsa kısa sürede ne kadar yol aldığını görecektir. Ancak unutulmamalıdır ki müzik eğitiminin ve öğrenmenin sonu yoktur.

 

Bateri çalmanın faydaları

 

Yapılan bilimsel araştırmalar, bateri çalanların çalmayanlara oranla daha az stres yaşadıklarını göstermektedir. Bateri çalmak, vücudunuzun endorfin hormonu salgılamasını sağladığından stresten uzaklaşmanızı ve mutlu olmanızı sağlıyor. Beynin sol lobu ağırlıklı olarak mantıksal, analitik, objektif ve rasyonel düşünürken, sağ lobu ise; sezgisel, bütünsel ve subjektif düşünür. Ağırlıklı olarak beynimizin bir lobunu diğerine göre daha fazla kullanırız. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde bateri çalanların, beynin hem sağ hem de sol lobunu çalıştırdıkları gözlemlenmiştir.

 

Bateri (davul) dersini uygun fiyata nereden ve nasıl alabilirim? diye merak ediyorsanız, kurs merkezimize Avcılar, Esenyurt, Büyükçekmece ve Beylikdüzü bölgelerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Size en uygun bateri ders saati ile bateri ders ücreti hakkında bilgi almak için bizi aramanız yeterli. Bateri (davul) dersi için kurs merkezimiz Beylikdüzü Metrobüs durağına 5 dakika yürüme mesafesindedir. 

bottom of page